Omlet? To chyba śniadanie? Chociaż to danie zwykle podawane jest na śniadanie, to także świetny deser! Taka forma deseru może zaskoczyć gości i sprawić, że kucharz wykaże się swoimi umiejętnościami. Jak go przygotować?

 

Nie zapomnij o jakości

 

Pamiętaj, że przygotowanie tego deseru wymaga użycia dobrych produktów. Tylko w ten sposób osiągniesz to, co przewidziano w przepisie. I choć omlet to danie zrobione z ubitych jaj, do których można dodawać różne składniki, a mieszankę wylewa się równomiernie na gorącą patelnię i nie miesza się podczas smażenia, to nie musi być on daniem głównym. Omlet smaży się, aż będzie sztywny i będzie miał złoty kolor. Po usmażeniu omlet można wypełnić różnymi nadzieniami warzywnymi, mięsnymi lub grzybowymi, ale także słodkimi!

 

Podstawowe składniki na omlet czekoladowy

 

Zaskocz domowników i gości nie tylko smakiem i aromatem, ale też składnikami i nietypową formą. Zamiast jednolicie czekoladowego placka, stwórz omlet piegowaty.

 

Co przygotować do omleta czekoladowego?

  • 1 jajo kurze;
  • 2 łyżki mąki;
  • 4 łyżki mleka 2%;
  • 2 garście borówek amerykańskich;
  • łyżeczka miodu;
  • szczypta cynamonu;
  • 1 łyżeczka masła;
  • ¼ tabliczki czekolady lekko gorzkiej 50% E.Wedel lub klasycznej gorzkiej 64% E.Wedel;

Dodatkowo:

  • 1 kostka czekolady lekko gorzkiej 50% E.Wedel lub klasycznej gorzkiej 64% E.Wedel;
  • ½ łyżeczki miodu;
  • 1 szklanka mleka 2%.

 

Proces przygotowania omleta czekoladowego

 

Zacznij od oddzielenia białka od żółtka. Ubij białko na sztywno, a następnie bardzo delikatnie wmieszaj w nie żółtko. Trzeba to robić z odpowiednim wyczuciem, by nie naruszyć struktury już ubitego białka. Następnie dodaj przesianą mąkę oraz mleko i cynamon. Na koniec wrzuć garść borówek oraz pokruszoną czekoladę.

 

Smażenie idealnego omleta

 

Rozpuść masło na patelni, a następnie wylej na nią masę. Utrzymując średni ogień pod patelnią, poczekaj, aż omlet czekoladowy zacznie się przyrumieniać, a następnie delikatnie podważając, pozwól surowej jeszcze masie spłynąć na spód naczynia. Kiedy spód omleta będzie już właściwie gotowy, przyłóż do patelni talerz i wyłóż na niego jeszcze niegotowy placek, a następnie wrzuć omlet drugą stroną na patelnię. Podsmażaj danie przez około 2 minuty.

 

Mleko czekoladowe – dodatek do omleta czekoladowego

 

Czekoladowe mleko to znakomity dodatek do śniadania. Żeby je przygotować, podgrzej mleko w rondelku o grubym dnie (może być w innym garnku, ale należy uważać na przypalenia), wrzuć do niego kostkę czekolady oraz miód i mieszaj, aż składniki się rozpuszczą. Nie zagotowuj mleka. Gotowy napój przelej do kubka i podaj do przygotowanego już omleta.

 

Podawanie

 

Na koniec czas na dekorację i podanie tego, co jemy. Pamiętaj, że jest to niemalże równie ważne, jak smak i aromat. Jemy przecież wieloma zmysłami. Wyłóż więc omlet starannie na talerz, składając go nieregularnie mniej więcej w połowie. Możesz dodać do niego syrop klonowy, miętę czy bitą śmietanę, ale najlepiej smakować będzie ze świeżymi borówkami i innymi letnimi owocami jak truskawki czy maliny.

Omlet czekoladowy doskonale komponuje się z przygotowanym mlekiem czekoladowym. Możesz posypać jego wierzch startą czekoladą lub kakao, a także podać je z bitą śmietaną.