Czekolada to jeden z najpopularniejszych słodyczy wybieranych przez miłośników kakao w każdym wieku. Sprawdza się ona doskonale zarówno w pojedynkę, jak i w postaci elementu ciast czy deserów. Nie wszyscy jednak mogą jeść tę słodkość w jej podstawowej formie. Jak stworzyć pudding czekoladowy bez czekolady?

Nie wszyscy mogą jeść czekoladę, na przykład ze względu na zawartość mleka czy własne preferencje. Istnieją jednak sposoby pozwalające na stworzenie przepysznych deserów kakaowych bez tego popularnego składnika. Co powiesz na pudding z daktyli lub awokado?

Jak przygotować pudding czekoladowy bez czekolady?

Pudding czekoladowy wcale nie musi zawierać czekolady. Składnik ten z powodzeniem można zastąpić kakao oraz innymi substancjami pozwalającymi na zagęszczenie mieszanki. Odpowiednio przygotowany pudding może stanowić idealny dodatek do brownie bez mleka zwierzęcego. Taka kompozycja sprawdzi się doskonale w przypadku osób nietolerujących laktozy.

Składniki na pudding z daktyli:

  • 100 g daktyli,
  • 50 g oleju kokosowego,
  • 40 g kakao ciemnego z Ghany E.Wedel.

Sposób przygotowania:

Namocz daktyle przez kilka godzin, a następnie zblenduj je na jednolitą masę. Dodaj olej kokosowy oraz kakao. Podawaj deser lekko schłodzony z opcjonalnym dodatkiem w postaci suszonych owoców lub orzechów.

Możesz także skorzystać z suchych daktyli, ale ich zblendowanie będzie znacznie trudniejsze. Z tego powodu dobrym pomysłem jest przygotowanie owoców poprzedniego dnia. W ciągu kilkunastu godzin daktyle dobrze nasiąkną wodą, dzięki czemu ich miksowanie przebiegnie bez żadnych problemów.

Pamiętaj, że olej kokosowy zachowuje swoją formę jedynie w niskich temperaturach. Składnik ten rozpuszcza się już przy 26°C, dlatego latem należy przechowywać deser w lodówce. Dzięki temu utrzymasz jego lekko stałą, ale wciąż delikatnie płynną formę charakterystyczną dla puddingu.

Jak zmodyfikować przepis na pudding bez czekolady?

Pudding czekoladowy z daktyli jest ciekawą propozycją dla osób, które szukają prostych rozwiązań. Jeśli chcesz, możesz zastąpić te słodkie, suszone owoce zwykłym awokado. Do takiej mieszanki warto również dodać dojrzałego banana, ale jest to opcjonalny składnik. Czekolada z awokado bez wątpienia trafi w gusta osób, które nie lubią zbyt słodkich deserów.

Pudding czekoladowy bez czekolady komponuje się idealnie z orzechami czy suszonymi, kwaśnymi owocami. Co ciekawe, odpowiednio przygotowany może być również składnikiem ciasta. Wystarczy przekroić wypiek i wyłożyć go puddingiem. Wówczas mieszanka zastąpi standardowy krem, sprawiając, że ciasto zyska dodatkowe walory smakowe.

Pudding czekoladowy na bazie daktyli lub awokado warto łączyć z kontrastującymi smakami. Doskonale sprawdzą się solone pistacje, którymi można posypać mieszankę lub zanurzyć je w jej wnętrzu. Dobrym wyborem są także suszone wiśnie, rodzynki czy śliwki. W sezonie letnim można postawić na przysypanie puddingu jagodami, porzeczkami lub innymi świeżymi owocami o kwaśnym smaku.