Ozdoby wykonane z czekolady to jedne z najpiękniejszych i najsmaczniejszych dodatków do ciast, tortów i deserów. Bardzo często podziwiamy je u profesjonalnych cukierników, ale sami nie zdobywamy się na ich powtórzenie. Warto jednak poznać niezawodne sposoby na wykonanie czekoladowych dekoracji, by zachwycić siebie i swoich gości.

 

Podstawowe składniki do przygotowania masy na ozdoby czekoladowe

 

Wyjątkowe dekorowanie tortów, ciast czy innych wypieków jest sztuką, ale nie musisz się obawiać, bo nie jest ona zarezerwowana tylko dla doświadczonych cukierników. Poznaj kilka trików, dzięki którym wykonasz takie dekoracje we własnej kuchni. Jeśli już dowiesz się, co i jak robić, by sprawić, że tort nabierze odpowiedniego kształtu, będziesz mógł improwizować, szukać i zmieniać, by dekorację dopracować do perfekcji. Tak naprawdę ozdoby z czekolady wykonuje się… z samej czekolady. Należy ją rzecz jasna rozpuścić w kąpieli wodnej i przygotować kilka rzeczy. O co trzeba zadbać?

  • Czekolada mleczna E.Wedel;
  • Czekolada klasyczna gorzka 64% E.Wedel;
  • Biała czekolada E.Wedel.

 

Temperatura otoczenia i inne warunki

 

Wszystkie ozdoby z czekolady trzeba wykonywać na folii. Można do tego użyć nawet kawałków skoroszytu, choć najlepsza będzie specjalna folia. Drugim aspektem jest temperatura. Do pracy z czekoladą trzeba mieć dobrze przewietrzoną kuchnię, a miejsce nie może być zbyt ciepłe. Po trzecie blat. Najlepiej pracować na kamiennym, zmrożonym lub przynajmniej jak najbardziej wychłodzonym blacie, po to, by móc zadbać o jakość czekolady.

 

Ozdoby z czekolady – co robimy najpierw?

 

Wykonywanie ozdób z czekolady to przede wszystkim precyzja. Warto pamiętać o temperaturach pracy z czekoladą. Mleczna powinna być nieco zimniejsza niż deserowa czy biała, choć ta ostatnia powinna być nieco zimniejsza niż deserowa i cieplejsza niż mleczna. Aby przygotować ozdoby, wystarczy wylać czekoladę na folię, ładnie ją rozprowadzić i wyrównać (folia może mieć wielkość kartki A4), a następnie delikatnie pokroić, tak by nie przekroić folii. W ten sposób zrobimy różne wzory, w zależności od naszej potrzeby.

 

Folię następnie nawijamy na wałek. Przez to, że czekolada rozprowadzona została cienko, jest już gotowa do składania i formowania, ale nie jest jeszcze całkiem zastygnięta. Tak przygotowane ozdoby trzeba włożyć do lodówki. Po około 15 minutach czekoladowe ozdoby powinny być gotowe.

 

Różnorodne pomysły

 

Wykonanie ozdób z czekolady wymaga inwencji i wyobraźni. Czekoladą można się bawić, tylko trzeba mieć na to pomysł i znaleźć sposób, jak zrealizować swoje fantazje. Wszystko zależy od umiejętności i finezji kucharza, który w sposób prosty i w domowych warunkach może przygotować ozdoby, jakich nikt jeszcze nie widział. Ważne jednak, by mieć świadomość, że tego typu dekoracje muszą być wykonywane z dobrej jakości czekolady. Nie ma możliwości przybrania ładnie tortu, gdy czekolada nie pochodzi z wyselekcjonowanych plantacji. Jednocześnie musisz pamiętać o temperaturze. Czekolada nie lubi gorąca, więc jeśli wykonujesz ozdoby w letni, upalny dzień, kamienny blat będzie konieczny, by ozdoby wyszły Ci tak, jak tego chcesz. Zadbaj o temperaturę, a czekolada odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem i niezwykłym smakiem. Pamiętaj także, że kto nie próbuje, ten do niczego nie dochodzi, a trening czyni mistrza. Smacznego!