Starsi wspominają go z sentymentem, a młodsi szybko zakochują się w jego smaku – blok czekoladowy to smakołyk, obok którego trudno przejść obojętnie. Tym, którym nieco znudziła się klasyczna receptura, przypadnie do gustu nowoczesna wersja tego deseru. Karmelowy blok czekoladowy jest równie pyszny jak tradycyjny, a przepis można modyfikować w zależności od preferencji smakowych – pasują do niego rozmaite dodatki.

Blok czekoladowy bił rekordy popularności kilka dekad temu. Zgodnie z tradycyjnym przepisem przygotowuje się go na bazie kakao. Natomiast karmelowy blok czekoladowy powstaje z białej czekolady o aromacie karmelu. Po przepis na ten przysmak mogą sięgnąć także ci, którzy nie mają czasu na pieczenie i spędzanie czasu w kuchni – ten deser przyrządza się niemal błyskawicznie i nie ma możliwości, aby się nie udał.

Jakich składników potrzebujesz do przygotowania bloku czekoladowego?

Receptura na przygotowanie bloku czekoladowego o smaku karmelowym nie jest skomplikowana, a sam przysmak powstaje z zaledwie kilku składników. Niektóre z nich na pewno znajdują się w Twoich domowych zapasach.

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj:

  • 375 g mleka w proszku,
  • 300 g masła,
  • trzy tabliczki czekolady białej karmelowej E. Wedel,
  • dwie tabliczki czekolady białej E. Wedel,
  • 300 g cukru – możesz użyć zarówno białego, jak i brązowego cukru,
  • 150 g herbatników,
  • ok. 150 g ulubionych dodatków,
  • łyżeczkę cukru waniliowego.

Dodatkiem do tego deseru mogą być zarówno bakalie (suszona żurawina, rodzynki, morele), jak i dowolny rodzaj orzechów. Możesz też dodać do niego ulubione pokruszone, chrupiące ciasteczka, wiórki kokosowe, a nawet słone orzeszki, które dodatkowo urozmaicą Twój blok czekoladowy. Przepis w tym zakresie jest elastyczny, dlatego bawi się smakami i dodatkami!

Jak przygotować blok czekoladowy o smaku karmelu?

Pracę nad deserem rozpocznij od rozpuszczenia masła, cukru i karmelowej czekolady. Możesz to zrobić w garnku z grubym dnem lub w kąpieli wodnej. Kiedy składniki te połączą się ze sobą i stworzą, jednolitą, płynną masę, ściągnij garnek z ognia. Po kilku minutach do masy dodaj mleko w proszku.

W czasie, kiedy rozpuszczona karmelowa czekolada będzie stygła, przygotuj dodatki. Drobno posiekaj orzechy, bakalie, pokrusz herbatniki na małe kawałki i w takiej formie przesyp je do miski. Następnie zalej je czekoladą z masłem,  cukrem i z mlekiem w proszku, a całość bardzo dokładnie wymieszaj. Na końcu przelej masę do keksówki i włóż ją do lodówki na minimum dwie godziny.

Do bloku karmelowego, ale też do brownie i innych kakaowych ciast, świetnie pasuje aromatyczna polewa z białej czekolady. Przygotujesz ją, rozpuszczając dwie tabliczki czekolady i dodając do nich cukier waniliowy. Karmelowy deser oblej ostudzoną polewą – jednak dopiero po wyjęciu bloku z lodówki.

Przepis na karmelowy blok czekoladowy – praktyczne wskazówki

Deser ten najlepiej przygotować w zwykłej keksówce. Jednak aby gęsta, karmelowa masa nie przywarła do jej ścian i dna, odpowiednio zabezpiecz naczynie. Wyłóż je folią aluminiową lub spożywczą, a łatwo pokroisz blok i przełożysz go na talerze.

Karmelowy przysmak może na długo pozostać świeży – kluczem do tego jest jego właściwe przechowywanie. Deser trzymaj w lodówce i wyjmuj go tylko wtedy, gdy zamierzasz ukroić jego porcję. Dzięki temu smakołyk nie zepsuje się i zachowa zwartą konsystencję