Cukierniczy żargon może zaskakiwać, ale kiedy słyszymy o tynkowaniu tortu to już wiemy, że będzie pracowicie i artystycznie, a w efekcie smacznie. Ganache z białej czekolady to niezbędny składnik słodkich wypieków, którym chcemy nadać odpowiedniej formy. Jego rola jest bardzo ważna, ponieważ od konsystencji i sposobu nałożenia będzie zależał wygląd kolejnych warstw. Dowiedz się, jak je przyrządzić.

Zacznijmy od tego, czym jest ganache i dlaczego jego rola w torcie jest taka ważna. To czekoladowy krem, który służy do tynkowania ciasta, ale nie tylko. Właściwie wykonany ma odpowiednią konsystencję, smak i kolor, dzięki czemu nadaje się też do tworzenia spektakularnych dekoracji, polewy typu grip oraz masy do przekładania biszkoptów. Po zrobieniu ganache z białej czekolady jest płynne, a wraz ze spadkiem temperatury sztywnieje. Kiedy powstanie skorupka, to znak, że można nakładać lukier bez obaw o to, że cała konstrukcja straci swoją formę.

Przepis na ganache z białej czekolady

Zastanawiasz się, jak zrobić perfekcyjny „tynk” do tortu? Ze swojej strony polecamy białą czekoladę, która sprawdzi się równie dobrze jak mleczna czy gorzka. Pod względem koloru będzie pasowała do różnych wypieków — od klasycznych angielskich, przez rustykalne, aż po nowoczesne i robione z myślą o dzieciach. Wiemy, że w przypadku tego elementu nie ma miejsca na pomyłkę! Jeśli ganache z białej czekolady będzie miało zbyt płynną formę lub będzie za rzadkie (albo za gęste) nie spełni swojej funkcji. Zamieni dobrze rokujący wypiek w katastrofę, a Ciebie zmusi do skorzystania z alternatywnego przepisu, lub, co gorsza, zamówienia gotowego tortu.

Zanim jednak wizja cukierniczej klęski przysłoni Ci radość ze świętowania urodzin czy innego jubileuszu, sięgnij po nasz przepis. Do wykonania ganache z białej czekolady potrzebujesz zaledwie dwóch składników:

  • 300 gramów masła lub 300 gramów słodkiej śmietany,
  • 300 gramów czekolady białej E.Wedel.

Masło ogrzej do temperatury pokojowej i przełóż do większej miski. Za pomocą miksera utrzyj je na miękki puch. Następnie w garnku rozpuść czekoladę lub poddaj ją kąpieli wodnej. Gdy nabierze formy płynnej, dodawaj ją stopniowo do masła i mieszaj, aż składniki połączą się. Odstaw i zaczekaj, aż krem zgęstnieje. W tym czasie upewnij się, że tort do tynkowania jest mocno schłodzony. Nałóż najpierw pierwszą warstwę, tzw. antyokruszkową, a gdy zastygnie w lodówce, przejdź do nałożenia kolejnej, która bardzo starannie pokryje brzegi ciasta i sklei je. Całość odstaw do całkowitego wystudzenia i stwardnienia.

Polewa typu drip

Dobrze wykonane ganache z białej czekolady możesz wykorzystać na kilka sposobów. Tynkowanie tortu to oczywiście jedna z opcji. Inną jest wykonanie spektakularnej polewy typu drip, która ostatnio cieszy się ogromną popularnością wśród cukierników — amatorów i zawodowców. To bardzo łatwa w wykonaniu ozdoba wieńcząca dzieło. Rozlej płynną masę na wierzch ciasta i pozwól jej swobodnie spłynąć również na boki, tworząc nieregularne wzory.